ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR KİTAP ÖZETİ

2015-02-26 06:15:00

Çavdar tarlasında çocuklar, çavdar tarlasında çocuklar kitap, çavdar tarlasında çocuklar kitabı, çavdar tarlasında çocuklar kitap özeti, çavdar tarlasında çocuklar roman özeti, çavdar tarlasında çocuklar özeti

J. D. Salinger
Yapı Kredi Yayınları / EDEBİYAT / Roman

Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.
Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın.
1993'te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger, 1963'ten bu yana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
208 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
İstanbul, 2006

KİTAP ÖZETİ

Hikâye Holden Caulfield`ın üç gününü kapsar. Holden okuduğu Pencey Prep okulundan Noel’den (tahminen 1949) hemen önce hariç tüm derslerden sınıfta kalmış ve atılmıştır

Holden daha önce, iki okuldan daha kovulmuştur ve bu sefer ailesiyle yüzleşmemek için eve gitmek istememiştir.  İlk önce eski tarih hocası Mr.Spencer`ı ziyaret eder. Hocası ona güzel şeyler söylemez.  Yurda dönen Caulfield, yakışıklı ve atletik bir genç olan  Stradlater  ve diğer yurt arkadaşlarıyla da kapışır ve orayı da küfürler savurarak terk eder. Ackley sevimsiz bir pisliktir.  Stradlater ise Holden’in eski evden tanıdığı bir kızla bir gece geçirmiştir.

Holden, New York’a gider.  Daha tatil başlamadığından eve giderek  ailesinin tepkisini cekmek istememektedir. Bu okulatıldığı dördüncü okuldur ve ailesinden çekinmektedir.Caulfield, sarhoş olmuş , New York City` sokaklarında dolşamaya başlamıştır.  Yolda  tanıdıklarıyla rastlaşır.  Ama her kime rastladıysa hepsini de  “samimiyetsiz/yapmacık (phony)”  bulmuştur. Caulfield sonunda bir otele gider. Noel tatiline kadar gezmeyi planlar ve  otele yerleşir. Cebinde  bir hayli para vardır.  Otelde bir kadın satıcısıyla anlaşır. Böylece ilk kez bir kadınla beraber olacaktır.  Odasına yaşıtı olduğunu tahmin ettiği bir kız gelmiştir.  fakat  sevişmek istemeyen Holden kızı odadan çıkarmış, ücretini ödeyip kızı geri göndermiştir.  Fakat kadın satıcısı Maurice hem onu dövmüş hem de  fazladan beş dolar daha almıştır.

Holden, eski kız arkadaşlarından Sally Hayes ‘i arar. Beraber tiyatroya ve buz pateni yapmaya giderler. Sally ile buluşunca Holden oyun ve filmlerden nefret  ettiğini,  oyuncuların doğal olmadığını, ağabeyinin bile Hollywood’da filim senaryosu yazmasından hoşlanmadığını anlatır. Salyy bir ara eski bir erkek arkadaşını görüür ve onunla dolaşır. Bunun üzerine Holden kıza hakaret eder.  Sally de üzgün bir şekilde kaçıp gitmiştir.

Holden Caulfield  artık çok bunalmıştır. Ailesine çaktırmadan kız kardeşi Phoebe`yi görmek için eve gider. Küçük kız kardeşi ona Noel için biriktirdiği parayi verir. Caulfield ailesi geldiği anda evden kaçar.

Holden hocası Mr. Antolini`nin evine gider. Hocası ona geleceği için mantıklı ve yararlı öğütler verir. Uyumaya başlayan Caulfield gözlerini açtığında hocasının onun alnını okşadığını görür. Holden bunu hocasının eşcinsel eğilimi olduğuna hükmetmiştir.  Hocasının evinden de ayrılan Holden, bir tren istasyonunda uyuyakalır. Sabah kalktığında ,  otostop yaparak Batı`ya doğru gitmeyi düşünmektedir.. Tanıdığı bütün insanlardan kaçıp vardığı yerde sağır taklidi yaparak bambaşka bir hayat sürecektir. Fakat önce bitirilmesi gereken bir iş vardır, kız kardeşinin parasını geri vermek.

Holden, Phoebe`nin okuluna gider ve  kız kardeşini öğle tenefüsünde  muzede beklediğine dair  not bırakır. Küçük kız kardeşi  Phoebe, elbiselerle dolu bir bavulla Holden’in yanına gelir.  Amacı Holden ile birlikte  kaçmaktır. Holden bu isteği reddeder. Kız kardeşine kötü örnek olduğunu düşünmeye başlamıştır . Phoebe ona küsünce ,Holden de  Kaçmaktan vaz geçmek zorunda kalmıştır.  Holden kız kardeşini şehir parkına götürüp atlı karıncaya bindirir. Atlı karıncaya binen Phoebe, Holden`ı neredeyse ağlatacak kadar mutlu eder.

Holden Caulfield, şu anda bir psikiyatrist ile görüştüğünü ve sonbaharda okula gideceğinden bahsederek kitabı sonlandırır.

ROMANIN KAHRAMANLARI

Holden Caulfield: Baş kahramanımız olan bu genç çocuk ergenlik döneminin getirdiği sorunlarla boğuşan, kendi dünyasında kendi kurallarıyla yaşayan, sorumsuz, düzensiz, palavracı fakat sevilen bir karakterdir.

D. B.: Holden’in ağabeyidir. İyi bir yazardır kendisi. Hollywood’da filim ve kitap yazmakta ve köşeyi dönmektedir.

Ackley: Holden’in nefret ettiği yan oda arkadaşıdır. Düzensiz, pislik, pasaklı ve sevilmeyen bir tiptir fakat Holden onun özlemini çekmektedir.

Phobe: Holden’in kız kardeşidir. Çok zeki bir kızdır, Holden ile araları çok iyidir, kızın zekiliği ve yaşından öte olan davranışları Holden’in çok hoşuna gitmektedir.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:

J. D. Salinger (Jerome David Salinger), 1 Ocak 1919’da New York’da doğdu. Manhattan’da, bir “modern klasik” sayılan tek romanı The Catcher in the Rye’daki (1951) Holden Caulfield’ın çocukluğuna benzer bir çocukluk geçirdi. 1934-36 arası Valley Forge Askeri Akademisi’ne, 1937-38 arası Ursinus College ve New York Üniversitesi’ne gitti; 1939’da Columbia Üniversitesi’nde yazı derslerine katıldı. 1941-48 arası Colliers, Esquire ve Cosmopolitan gibi şık dergilerde yirmi öykü yayımladı, ancak 1954’ten beri bunların yeniden yayımlanmasına izin vermiyor. (Yine de 1974’te korsan bir basın yapıldı.) Zen-Budizm öğretisinden etkilenen Salinger, bunu yazdıklarına da yansıttı. “Yeni dönem” öykülerinden oluşan Nine Stories 1953’te yayımlandı.

1950’lerin ikinci yarısından itibaren New Yorker’da yedi tuhaf kardeşli Glass Ailesi’nin birbirine bağlı uzun öykülerini yayımlamaya başlayan Salinger, bu öykülerinin ilk ikisini Franny and Zooney adıyla 1961’de, sonraki ikiliyi ise Raise High the Roof Beam, Carpenters and Seymour: An Introduction adıyla 1963’te kitaplaştırdı. Glass ailesine ait son öykü “Hapworth 16,1924″ ise New Yorker’ın 16 Haziran 1965 tarihli sayısında kaldı.

0
0
0
Yorum Yaz
sayac Ödev Ödev sayac